2015 m. rugsėjo 16 d., trečiadienis

Agresijos prevencija ikimokykliniame amžiuje

Mažamečiai nemoka išreikšti savo emocijų. To priežastis - dar neišsivysčiusi kalba, nesupratimas, kas galima ir kas ne. Dažna emocijų išraiška būna fizinė: mušimas, kandžiojimasis ir pan. Beje, tokiu būdu išliejamos ne tik neigiamos, bet ir teigiamos emocijos. Dažnai tokie reiškiniai baigiasi vaikui paaugus, tačiau būna atvejų, kai agresijos išraiška tampa nevaldoma, o su metais vis stiprėja. Agresija gimdo agresiją, todėl  labai svarbu tinkamais metodais ją suvaldyti. Smurtas šeimoje laikomas didžiausia blogybe, nes būtent iš ten vaikai ima pavyzdį. Neurologiniai ir kiti sutrikimai taip pat gali būti padidėjusios agresijos priežastis.
Aukštas agresijos lygis neramina visuomenę.  Pastaruoju metu vaikų ir paauglių tarpe ji ypač stiprėja.   Žiaurūs patyčių atvejai, susišaudymai mokyklose gąsdina. 
Suomijoje ir kitose šalyse pradėta plačiau tirti agresyvią emocijų išraišką. Nustatyta, jog pirmieji požymiai pasireiškia jau ikimokykliniame amžiuje, todėl keletas darželių įvairiuose Suomijos miestuose ėmėsi įgyvendinti taip vadinamą "Papilio" programą, kuri jau daug metų praktikuojama Vokietijoje. Šios programos tikslas - mokyti vaikus bendrauti tarpusavyje ir išreikšti emocijas bei taip didinti agresijos ir įvairių priklausomybių prevenciją. Mokslininkai vieningai pritaria, kad programą būtina pradėti taikyti jau ikimokykliniame amžiuje.
Programoje akcentuojama, kad kontaktas su vaiku turi vykti jo akių lygmenyje, ir kūnas atsuktas į vaiko pusę. Kartą per savaitę organizuojama diena be žaislų. Vaikai dalyvauja jos planavime, galvoja žaidimus ir patys renkasi priemones. Tokiu būdu mokomasi ieškoti problemų sprendimo būdų bei skatinami verbaliniai įgūdžiai. Reikšti jausmus mokoma susigalvotų personažų pagalba ir mažose vaikų grupėse.
Vokiečių mokslininkai teigia, jog Papilio programoje dalyvavusių vaikų empatijos lygis daug aukštesnis, lyginant su bendraamžiais, kurie nedalyvavo šioje programoje.
Vaikų psichiatrų nuomone, didėjantis empatijos lygis augančiose kartose gali būti daugelio visuomenės problemų sprendimo būdas.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą