2022 m. sausio 6 d., ketvirtadienis

Kaip “Trys Karaliai” sukiršino suomius ir padėjo apsivalyti nuo rasizmo


Lietuvoje švenčiama Trijų Karalių diena yra persirengėlių šventė. Panaši tradicija yra ir Suomijoje, tik švenčiama anksčiau - per kalėdinį laikotarpį, o personažai yra Karalius Erodas, jo tarnas Kareivis, Maurų Karalius, ir žvaigždės nešėjas, kuris tapatinamas su angelu, pranešusiu apie Jėzaus gimimą. Veiksmas paremtas įvykiais, aprašomais Evangelijoje pagal Matą, kuomet karalius Erodas, bijodamas naujojo gimusio “žydų karaliaus”, duoda įsakymą nužudyti visus naujagimius berniukus. 

Dažnas suomis prisimena šia tema rengtus mokyklinius vaidinimus, o kai kas  mena ir gatvėse vykusius ar tebevykstančius muzikinius pasirodymus. 


Į Suomiją šis vaidinimas Stjärngossen atkeliavo iš Švedijos ir suomiai jį vadina Tiernapojat (žvaigždės/šviesos berniukai). Anksčiau vaidinime būdavo ne tik Erodas, Maurų Karalius ir Kareivis, bet taip pat ir Marija su Juozapu, piemenys. Jie vaikščiodavo po gatves dainuodami, atlygiui gaudavo tais laikais brangių ir vertingų žvakių. Yra išlikęs įdomus įrašas archyvuose iš 1797-ųjų, kad Helsinkyje norima uždrausti šiuos kalėdinio laikotarpio gatvės vaidinimus, kai persirengėlių būrys gąsdina žmones ir ypač vaikus, neteisėtai renka pinigus bei skirti jiems 20-ies auksinių baudas. 

Šiomis dienomis Tiernapojat yra keturių veikėjų pasirodymas su konkrečiomis dainomis, žodžiais, dažniausiai praktikuojamas Suomijos Šiaurės Vakarinėje dalyje, Oulu miesto apylinkėse. 

Vienas vaidinimo personažas, Maurų Karalius,  buvo vaizduojamas juodaodis. Todėl dar visai neseniai Suomijoje vykstančiuose Tiernapojat pasirodymuose Maurų karaliaus vaidmenį atliekantis žmogus dažydavosi juodai veidą. Tačiau į šį veiksmą buvo pažvelgta kaip į Blackface reiškinį. (Blackface yra rasizmo išraiška, atsiradusi 1800-aisiais Niujorke, kada baltaodžiai aktoriai dažydavosi juodai veidus ir vaidindavo juodaodžius vergus, pajuokiamai mėgdžiodavo jų kalbą, išvaizdą, dainas ir šokius, iš vergijos darė pramogą, menkino vergovės kančias.) 

Suomijoje sąmyšis ir diskusijos apie toleranciją bei tradicijas kilo po to, kai 2017-ais metais prekybos gigantas Stockmann prieš pat Kalėdas sukūrė sveikinimo vaizdo įrašą, kuriame buvo šio Tiernapojat vaidinimo epizodas, o jame aktorius buvo nusidažęs veidą juodai. Tuomet kilus nepasitenkinimo ir kritikos bangai  Stockmann pašalino įrašą, pripažino klaidas ir netaktiškumą bei viešai atsiprašė. 


Po karštų diskusijų apie tradicijas, jų saugojimą ir norą jas išnaikinti, o tuo pačiu ir apie toleranciją, gero valstybės veido išlaikymą ir dar daug ką, po ketverių metų, 2021-aisiais, veido dažymas juodai buvo uždraustas. Ir kaip sako patys suomiai, veido nebedažysime tam, kad galėtume ir toliau rengti šiuos vaidinimus, neįžeisdami kitų ir saugodami tradicijas. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą