2016 m. lapkričio 2 d., trečiadienis

AR ĮMANOMA LYGYBĖ TARP LYČIŲ. KĄ SAKO MOKSLAS. 1 DALIS


Jau dešimtmečius nesibaigia diskusijos apie lygias vyrų ir moterų teises. Ar egzistuoja fiziologiniai  skirtumai tarp lyčių ir kokiose srityse išryškėja labiausiai? O gal skirtumų visai nėra? Kiekvienas iš mūsų turi savo nuomonę šiuo klausimu. Tačiau nuomonė nėra pagrindas argumentuotai diskusijai. Reikalingi faktai. Ką šiuo klausimu sako mokslas? 
Man į rankas pateko 2012 metų suomiškas žurnalas "Mokslas", kuriame radau puikų straipsnį apie lyčių lygybę, fiziologinius aspektus, auklėjimo ir kultūrinius ypatumus. Verčiu į lietuvių kalbą tikėdamasi, kad straipsnis sudomins ir Lietuvos skaitytojus.

Statistiškai naujagimiai berniukai daugiau verkia, yra jautresni infekcijoms ir vystymosi sutrikimams nei mergaitės. Berniukai geriau orientuojasi trimatėje erdvėje, yra judresni ir fiziškai agresyvesni. Mergaitės greičiau išmoksta kalbėti ir reikšti jausmus. Taip teigia Čikagos universiteto neurobiologė Lise Eliot.
Skirtumai matomi ir vaikų žaislų pasirinkime: mergaitės mieliau renkasi lėles, o berniukai - judančius žaislus. Įdomu tai, kad tas pats fenomenas pastebėtas ir su beždžionėmis. Tai greičiausiai nulemia testosterono kiekis, nes pastebėta, kad mergaitės, kurioms dar negimus sutrikusi genų funkcija gamino daugiau testosterono, mieliau žaidė su "berniukiškais" žaislais.
Kai kurie mokslininkai teigia, kad berniukų ir mergaičių galvos vystosi skirtingai dar gimdoje. Taip galvojo ir neurologė Lise Eliot, kuri ėmėsi tirti kaip hormonai skirtingai veikia lyčių vystymąsi. Rezultatai nustebino, nes pasirodė, kad berniukų galvos ir smegenys yra didesnės, o mergaičių smegenys susiformuoja greičiau. Tačiau mokslininkė teigia, jog tai nėra lyčių skirtumus užtikrinantis faktas vaikų tolimesniame vystymęsi ir sugebėjimuose.
Berniukų vystymasis iš XY , o mergaičių iš XX ląstelių nuo pat gimimo yra įtakojamas APLINKOS. Žaislai ir žaidimai nulemia vaikų sugebėjimus ir formuoja nervines jungtis. Berniukų mėgstami žaidimai lavina erdvinę orientaciją ir rankos taiklumą, o mergaičių žaidimai, kuriuose jos rūpinasi "namais" lavina socialinius įgūdžius.
KULTŪRA, TĖVAI bei UGDYTOJAI nulemia lyčių skirtumų dydį. Įrodyta, kad tėvai, patys to nepastebėdami, įtakoja vaikų žaidimų pasirinkimą. T.y. tėvai reaguojau palankiau, kai vaikas renkasi "teisingą" tam tikrai lyčiai priskiriamą žaislą. Vyras tėvas reaguoja gan nepalankiai, jeigu sūnus renkasi "mergaitiškus" žaislus. Motinos savo ruoštu skirtingai pasitiki berniukų ir mergaičių fiziniu stiprumu. Jau kūdikių ropojimo etape pastebima, kad motinos labiau linkę saugoti mergaites ir pašalinti joms fizines kliūtis nei berniukams. Gal todėl mergaitės negauna tiek fizinio aktyvumo. Svarbu paminėti, kad New York'o universitetas 2000 metais įrodė, kad kūdikių motorikoje lyčių skirtumų nepastebėta!

Ar berniukai tikrai gabesni matematikai nei mergaitės? Atsakymų buvo ieškoma Pisa ir Timss raštingumo testų pagalba. Jeigu matematiniai sugebėjimai būtų nulemti genetiškai lyties, tai turėtų matytis visose šalyse vienodai. Tačiau tarptautiniuose raštingumo testuose to nepastebėta. Įdomu tai, kad pvz. Katare, Saudo Arabijoje, Kuveite, Bahrane, Omane mergaitės matematines užduotis atlieka geriau nei berniukai. Bet ne todėl, kad yra pranašesnės už berniukus, o todėl, kad berniukai tiesiog prasčiau atliko užduotis.
Suomijos penkiolikmečių berniukų matematiniai pranušumai akivaizdūs, bet skirtumas nedidelis. Suomijoje vyrauja gan konservatyvus požiūris, kad matematika yra berniukų sritis, o mergaičių - literatūra ir skaitymas. Atlikus apklausą pasirodė įdomių dalykų, nes daug kas teigė, jog netgi mokytojai mokykloje nuolatos teigia ir primena , kad matematika yra vyriškas mokslas. Toks požiūris netgi nulėmė daugelio mergaičių pasirinkimą nestudijuoti sustiprinto lygio matematikos.
Tokia pati nuomonė vyrauja ir JAV. Tyrėjų nuomone, tam turi įtakos kultūriniai aspektai kai tai akcentuojama ir mokykloje, ir namie. Netgi populiaraus serialo "Nusivylusios namų šeimininkės" herojė Gabrielle Solis yra pasakiusi: " venkite matematikos ir gamtos mokslų, nes nuo jų tik gilėja veido raukšlės".
Vidiniai nusistatymai turi didelę reikšmę, nes susiformavę stereotipai išlieka. Jeigu prieš matematikos egzaminą mergaitei bus pasakyta, kad berniukai yra gabesni ir šias užduotis atlieka geriau , ji suskaičiuos prasčiau. Ir priešingai, jei pasakysime kad pvz. šios mokyklos mokinia užduotis atlieka   geriau nei kitos, tai rezultatai atitinkamai bus kitokie. Taip teigia lyčių psichologė Cordelia Fine iš Melburno universiteto.
Mokslininkai teigia, kad ir menkiausias priminimas apie lyčių skirtumus turi įtakos matematikos skaičiavimų rezultatuose. Teigiama, kad jeigu užduoties sąlyga bus apie drabužių dizainą, tai berniukai tokią užduotį išspręs prasčiau.

...Laukite tęsinio....

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą